Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Młodsze pokolenie ma trudności ze znalezieniem pracy na pełen etat i zdobyciem umiejętności potrzebnych do zyskania bardziej stabilnego i lepiej płatnego zatrudnienia. Im dłużej ta sytuacja się utrzymuje, tym ciężej im nadrobić straty.
John Mauldin
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-04-11 | 11:46

Obligacje pod politycznym nadzorem

Obligacje pod politycznym nadzorem
Czy giełdowe "byki" za oceanem przestały się interesować 30-letnimi obligacjami? Nic bardziej mylnego, te papiery wciąż cieszą się zainteresowaniem. Nad rynkiem obligacji zawisł jednak miecz Demoklesa w postaci zbyt dużego zainteresowania nimi polityków.
 
2012-04-11 | 11:44

Ameryka gospodarczo rozdwojona

Ameryka gospodarczo rozdwojona
Dynamizm amerykańskich przedsiębiorstw w obliczu zawirowań światowej gospodarki jest zadziwiający. W ciągu ostatnich pięciu lat wiele z nich znacznie zmniejszyło zatrudnienie, za to zwiększyło produktywność. Według The Wall Street Journal średni dochód generowany przez pojedynczego pracownika w korporacjach należących do grupy S&P 500 pomiędzy rokiem 2007 a 2001 wzrósł z 378 do 420 tyś. dolarów. Ten skok wydajności znacząco wzmocnił amerykańską gospodarkę, zwłaszcza jej możliwości eksportowe. Wygląda na to, że złożona przez Obamę obietnica dwukrotnego zwiększenia eksportu w ciągu pięciu lat może jeszcze się spełnić.

Na podstawie artykułu Davida Brooksa „The Two Economies” dla The New York Times.
 
2012-04-11 | 09:42

Wschodnie wychowanie, zachodnie wykształcenie

Wschodnie wychowanie, zachodnie wykształcenie
Azja dla Azjatów? To japońskie hasło z czasów II Wojny Światowej znów staje się popularne. Spokojnie, tym razem nie ma jednak kontekstu imperialnego, tylko czysto pragmatyczny. Dotyczy bowiem biznesu i top managementu.
 
2012-04-10 | 16:41

Zaskakujący wzrost stóp procentowych dobrym znakiem

Zaskakujący wzrost stóp procentowych dobrym znakiem
Inwestorzy będą uważnie wypatrywać kolejnej fali wzrostów stóp procentowych po tym, jak najostrzejsza w ciągu ostatniego półrocza zmiana oprocentowania na rynku obligacji zaskoczyła niektórych graczy – przewiduje Nelson D. Schwartz z „New York Times”.
 
2012-04-10 | 11:00

Ważne cegiełki

Anglojęzyczni komentatorzy z wielką lubością eksploatują językowe podobieństwo między określeniem grupy największych ekonomii rozwijających się BRICS, a słowem bricks oznaczającym cegły. Trudno się oprzeć wrażeniu, że to humorystyczne podejście maskuje niepokój. Bądź co bądź pięć państw członkowskich BRICS generuje jedną czwartą światowego PKB, a ich obywatele stanowią połowę światowej populacji. Kiedy ich przedstawiciele spotkali się jakiś czas temu podczas szczytu w New Delhi, politycy i ekonomiści przyglądali się temu z wielką uwagą. Szczyt ujawnił zarówno pewne słabości jak i atuty tej grupy.
 
2012-04-10 | 10:28

Czy Amerykanie wracają do życia na kredyt?

Czy Amerykanie wracają do życia na kredyt?
Choć amerykańska gospodarka nadal nie otrząsnęła się w pełni ze skutków kryzysu, ostatnie miesiące przyniosły wyraźną poprawę. Problem polega na tym, że przyczyną wzrostu prawdopodobnie jest jedno z tych zjawisk, które kryzys w ogóle zapoczątkowały: rosnące zadłużenie. Naturalnym odruchem w obliczu recesji było zwiększenie oszczędności a zmniejszenie wydatków, ale pod koniec zeszłego roku konsumenci w Stanach Zjednoczonych znów zaczęli więcej wydawać.
 
2012-04-06 | 23:14

iPad ważniejszy niż jedzenie

iPad ważniejszy niż jedzenie
Wydawałoby się, że nie ma związku między ceną nowego iPada a kosztami życia w USA. Okazuje się jednak, że to ile płaci się w sklepie za elektroniczny gadżet może wiązać się np. z cenami żywności.
 
2012-04-06 | 17:09

Równowaga po chińsku

Równowaga po chińsku
Amerykańskie obligacje skarbowe są najtańsze od grudnia, także dolar zaczyna „prężyć muskuły”. W oczekiwaniu na kolejne decyzje Rezerwy Federalnej, inwestorzy powinni spojrzeć na „drgnięcia” na linii dolar – renminbi.
 
2012-04-06 | 10:36

Kłopoty na amerykańskim rynku pracy

Kłopoty na amerykańskim rynku pracy
Mogłoby się wydawać, że amerykańska gospodarka powoli staje na nogi, jednak wielu specjalistów podchodzi do tematu sceptycznie, gdyż poprzednio już kilka razy pojawiały się fałszywe nadzieje na jej ożywienie. Niepokój wzbudza zwłaszcza sytuacja na rynku pracy. Według Congressional Budget Office poziom pełnego zatrudnienia osiągnięty zostanie dopiero około 2018 r. Joseph Stiglitz, noblista w dziedzinie ekonomii i profesor Columbia University, przewiduje bardziej pesymistyczny scenariusz. Jego zdaniem, jeśli przyrost dodatkowych miejsc pracy będzie miał obecny poziom, to stan pełnego zatrudnienia uda się osiągnąć nie wcześniej niż dopiero w roku 2025.
Na podstawie artykułu Josepha Stiglitza.
 
2012-04-06 | 00:00

Chińczycy konsumują coraz więcej, ale są w tyle za światową czołówką

Chińczycy konsumują coraz więcej, ale są w tyle za światową czołówką
Średni poziom konsumpcji w Chinach w 2011 r. wyniósł 2130 dolarów. Jest to wprawdzie 17 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal stanowi tylko 1/7 wydatków przeciętnego Amerykanina – powiedział prezes Chińskiej Izby Gospodarczej.
PAP/Onet
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności