Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Kiedy masz wątpliwości odnośnie do zmiany klimatu, możesz zawsze zaprzeczyć jej istnieniu. A przynajmniej wydaje się, że takie jest teraz popularne podejście.
Gail Collins, International Herald Tribune
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-03-26 | 00:00

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym
W ostatnim czasie ceny ropy znowu poszły w górę, co należy powiązać z przewidywaniami, że Iran lada moment zmniejszy swoje dostawy tego surowca w związku z narastającymi sankcjami. Jednak zdaniem saudyjskiego ministra ds. ropy, Aliego al-Naimi, ta podwyżka nie była uzasadniona. W publicznym wystąpieniu zapewnił on, że Arabia Saudyjska jest w stanie wyrównać różnicę, zwiększając własne dostawy. Nie zmieniło to sytuacji na rynku. Dlaczego?

Na podstawie artykułu Amotza Asa-Ela.
 
2012-03-26 | 00:00

Technologicznie świetlana przyszłość

Technologicznie świetlana przyszłość
Fragment tygodniowego komentarza: W poszukiwaniu trendu
Na szczęście nadchodzi koniec świata!
 
2012-03-23 | 10:54

Prognozy zysków idą w górę

Prognozy zysków idą w górę
Analitycy w ciągu ostatniego tygodnia globalnie podnieśli swoje prognozy zysku dla większej ilości firm niż obniżyli, po raz pierwszy od maja ubiegłego roku.
Richard Milne, Capital Markets Editor
 
2012-03-23 | 00:00

Lepsze prognozy gospodarcze z „chmury obliczeniowej”

Bank Rezerw Federalnych może stracić swoje znaczenie w dostarczaniu informacji gospodarczych. Wszystko przez cloud computing. Lub dzięki niemu – pisze na swoim blogu Quentin Hardy.
 
2012-03-23 | 00:00

Zwolennicy ciągłej hossy w pułapce wyprzedaży na rynku amerykańskich obligacji

Nagle amerykańskie obligacje skarbowe, tak cenione przez ostrożnych inwestorów, zaczynają przynosić straty. Na przestrzeni zaledwie paru dni nastąpił dosyć gwałtowny zwrot na najbardziej płynnym rynku obligacji na świecie. Dlatego obecni właściciele tych aktywów stają się coraz bardziej nerwowi.
 
2012-03-22 | 00:00

Rosnąca presja na wynagrodzenia w krajach Azji

Coraz więcej rządów krajów azjatyckich wywiera presję na lokalnie działające firmy by podnosiły wynagrodzenia pracownicze i w ten sposób pomogły w zapobieżeniu dalszym protestom.
To działanie spowodowało, że nad międzynarodowymi przedsiębiorstwami zawisło widmo podwyższenia kosztów produkcji. Grozi to również narastającą inflacją.
 
2012-03-22 | 00:00

Naukowcy się mylili. Lodowcowy błąd, oszustwo, czy może jedno i drugie?

Szczegółowe badania wykazały, że uczeni źle oceniali postępujący proces topnienia lodowców na Ziemi. Lodowce himalajskie właściwie się nie zmniejszyły przez ostatnich 10 lat – pisze Evelyn Browning Garriss.
 
2012-03-22 | 00:00

Spadek płacy realnej w strefie euro

Spadek płacy realnej w strefie euro
Według danych opublikowanych przez europejską agencję statystyczną Eurostat, w ostatnim kwartale 2011 r. płaca realna spadła w niemal wszystkich krajach strefy euro. A to – w polaczeniu z rosnącym bezrobociem – tłumaczy dlaczego konsumenci nadal nie czują się zbyt pewnie, a konsumpcja wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co oczywiście nie wróży dobrze państwom nadal znajdującym się na krawędzi kryzysu ekonomicznego i finansowego.

Na podstawie artykułu Ilony Billington i Paula Hannona dla WSJ.
 
2012-03-22 | 00:00

Przedwyborcza gorączka we Francji

Przedwyborcza gorączka we Francji
We Francji wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Mogłaby to być znakomita okazja do rozpoczęcia debaty na temat stanu francuskiej gospodarki, a właściwie na temat sposobu wyprowadzenia jej z kryzysu. Tymczasem dwaj główni kandydaci, Sarkozy i Holland, oddają się coraz dalej posuniętym populistycznym ekscesom i składają niemożliwe do spełnienia obietnice, by przyciągnąć bardziej radykalny elektorat.

Na podstawie artykułu Pierre’a Briancona.
 
2012-03-21 | 00:00

Koniec azjatyckiej dywidendy demograficznej

Dobre dane demograficzne mogą być jednym z filarów wysokiego wzrostu gospodarczego. Jednak planując rozwój kraju, nie można bazować jedynie na demografii. O tym nie zawsze chcą pamiętać rządzący. Przed poważnym wyzwaniem w tej kwestii stoi Azja.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności