Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Finanse osobiste są bardziej osobiste niż finansowe.
Tim Maurer
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Twoja emerytura może być jeszcze droższa, niż myślisz

To, co zwróciło moją uwagę w książce „Investing for a Lifetime” („Inwestuj na całe życie”), to, proste, bezpośrednie podejście do tematu. Według jej autora, Richarda C. Marstona, profesora finansów na Uniwersytecie Pensylwańskim, wszystko sprowadza się do 3 oczywistych kroków: dużo oszczędzaj, mądrze inwestuj i nie wycofuj środków zbyt szybko, czyli nie przechodź za wcześnie na emeryturę.

Co ciekawe, Marston uważa, że, wbrew pozorom, oszczędzać jest trudniej niż inwestować. W tej całej układance to odkładanie pieniędzy sprawia ludziom najwięcej kłopotu. A przecież, punkt pierwszy, czyli „oszczędzaj dużo", jest kluczowy. W książce autor pomaga nam określić dokładnie, co to znaczy „dużo". Fidelity Investments dwa lata temu przyciągnęła powszechną uwagę, oświadczając, że aby „zaspokoić podstawowe potrzeby związane z dochodem na emeryturze", należy pomnożyć przez 8 swoją obecną pensję. Ale Marston się z tym nie zgadza. Twierdzi, że suma ta jest zbyt niska. Według niego, musi to być prawie 2 razy więcej, czyli jakieś 15 razy tyle, co obecne zarobki.


Dlaczego? Bo jego zdaniem, na emeryturze każdy chce żyć na podobnej stopie, jak w czasach, kiedy pracował.


Jednak te przyszłe wydatki nie będą się równać100% bieżących dochodów. Po pierwsze, nie trzeba już będzie oszczędzać na emeryturę. I tak, jeśli zarabiasz 100 tys. dol. rocznie i 15 tys. z tego odkładasz na jesień życia, to gdy ta nadejdzie, trzeba będzie mieć jedynie 85 tys. dol. rocznie, aby żyć na tym samym, co wcześniej, poziomie.

 

 

Na podst. Retirement May Be Even More Expensive Than You Think, Paul B. Brown, The New York Times

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności