Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Przeszłe doświadczenia (te, które obejmuje jeszcze ludzka pamięć) odrzuca się jako prymitywne schronienie tych, którzy nie są na tyle wyrobieni, aby dostrzec niesamowite cuda teraźniejszości.
John Kenneth Galbraith
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ

Bańkonomia i przyszłość nieruchomości

Ekonomia jest jak malarstwo Moneta. Stojąc zbyt blisko, widzisz tylko mnóstwo przypadkowych uderzeń pędzla. Ale jeśli cofniesz się kilka kroków – wyłoni się obraz.

Malarstwo bańkonomii zaczęło się we wrześniu 1985 r. wraz z Porozumieniem La Plaza, zawartym przez 5 krajów. Umówiły się, że będą manipulować dominującymi wówczas na świecie walutami. Japonia cieszyła się z 50% dewaluacji dolara amerykańskiego w stosunku do jena, dzięki której jej obywatele w sztuczny sposób się bogacili.


Konsekwencje tej bańki wciąż jeszcze trzeba naprawiać. 20 lat fiskalnej i monetarnej akomodacji sprawiło, że Japonia jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o stosunek krajowego zadłużenia do PKB.


Kolejna wielka bańka: internetowa, generująca w USA, w latach 90., ogromne bogactwo. Co ważniejsze, rozpoczęła ona epokę, w której dochody i oszczędzanie stały się przestarzałe – teraz każdy mógł się utrzymać i iść na emeryturę dzięki niekończącej się aprecjacji aktywów. Kiedy ta bańka pękła, pojawił się Greenspan z kolejną: kredytów subprime, matką wszystkich baniek. To niesamowite, ale wkrótce przeskoczy ją „bańka dochodów" Bernankego i Yellen.

 

 

Na podst. Bubblenomics and the Future of Real Estate, www.acting-man.com

Powyższy tekst jest skróconą wersją artykułu, który w całości jest dostępny na portalu prosperity.memes.pl
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności