Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Koncepcja stopy naturalnej wywodzi się z modeli, które mają zastosowanie w przypadku najbardziej podstawowych form gospodarki, ale zwyczajnie się nie sprawdzają, gdy w grę wchodzą gospodarki bardziej złożone. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że naturalna stopa procentowa to mit.
James Montier
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-04-29 | 18:07

Lepszy sposób na zatrudnianie agencji ratingowych

Lepszy sposób na zatrudnianie agencji ratingowych
Wszyscy pamiętają kryzys finansowy z lat 2007-2009, ale już mniej osób kojarzy go z zawyżonymi notami, jakie agencje ratingowe wystawiały produktom kredytowym. I zapewne mało kto przypomina sobie, że Kongres USA, debatując w 2010 r. nad ustawą Dodda-Franka, zastanawiał się, jak rozwiązać problem ratingów kredytowych.
 
2013-09-18 | 10:02

Pięć lat później nadal brakuje zaufania do systemu przyznawania ratingów

Pięć lat później nadal brakuje zaufania do systemu przyznawania ratingów
„To oczywiste, że chciwość doprowadziła nie tylko do stwierdzenia: nic nie widziałem, nic nie słyszałem, ale także do: nic nie powiedziałem” – te słowa Mark E. Souder wygłosił przed Kongresem w październiku 2008 r., oceniając rolę, jaką agencje ratingowe odegrały podczas kryzysu. Niedawno, 5 lat po tym wydarzeniu, ONZ zorganizowała debatę poświęconą agencjom ratingowym. I znowu im się dostało.
 
2013-07-23 | 12:09

Kryzys konstytucyjny spycha Portugalię na skraj przepaści

Kryzys konstytucyjny spycha Portugalię na skraj przepaści
Koszty obsługi zadłużenia Portugalii drastycznie wzrosły po tym, jak najważniejsze partie polityczne nie zdołały się porozumieć w sprawie utworzenia frontu ocalenia narodowego. Zwiększa to ryzyko przyspieszonych wyborów i wybuchu protestów przeciwko surowym oszczędnościom.
 
2013-03-05 | 00:42

Obniżenie ratingu Wielkiej Brytanii przez Moody’s

Agencje ratingowe już dawno temu straciły resztki swojej wiarygodności. Być zdegradowanym przez Moody’s, to jak zostać nazwanym kretynem przez kretyna.
 
2013-02-12 | 11:00

Moody’s ostrzega przed zmaganiami o refinansowanie długu

Moody’s ostrzega przed zmaganiami o refinansowanie długu
Moody’s Investors Service ostrzegł w swym raporcie, że spółki z niestabilnymi bilansami będą toczyć boje o refinansowanie długu, jeśli stopy gwałtownie wzrosną lub kłopoty z publicznym zadłużeniem zmniejszą możliwości pożyczkowe europejskich banków.
 
2013-02-12 | 00:45

Bernanke alarmował w związku z naruszoną wiarygodnością agencji ratingowych

W sierpniu 2007 r. decydenci z Fed alarmowali w związku z utratą zaufania inwestorów do agencji ratingowych. Ostrzegali, że może to pogłębić zawirowania na rynku. Pokazuje to ujawniony w grudniu stenogram z ówczesnego posiedzenia FOMC.
 
2013-01-23 | 05:10

Degradowanie agencji ratingowych

Degradowanie agencji ratingowych
Czy UE byłaby uprzejma w końcu zdecydować, co myśli o agencjach ratingowych? W środę Parlament Europejski zaakceptował trzecią w ciągu 5 lat zmianę związanych z nimi regulacji. Podjęte ostatnio decyzje, dotyczące roli tych agencji, świadczą o swego rodzaju schizofrenii.
 
2013-01-21 | 00:48

UE zaostrza zasady przyznawania ratingów

UE zaostrza zasady przyznawania ratingów
Projekt ogranicza możliwości, jakie mają agencje ratingowe, jeśli chodzi o ocenianie kondycji finansowej państw.
 
2013-01-11 | 09:00

Kongres unika urwiska, robiąc Amerykanów w balona

Kongres unika urwiska, robiąc Amerykanów w balona
Z wyjątkiem redakcji New York Timesa, wszyscy na tej planecie zrozumieli, że rząd USA musi ciąć wydatki lub zwiększyć podatki, albo zrobić obie te rzeczy naraz. Zamiast tego jednak, władze federalne właśnie zrobiły dokładnie na odwrót: zawarły umowę, która zwiększa wydatki i zmniejsza podatki.
 
2012-12-25 | 08:00

Patrzcie, nawet bogate kraje mogą mieć problem z wiarygodnością kredytową, co grozi finansowym kryzysem

Moody’s oświadczyła, że rewiduje metodologię ratingów i oczekuje komentarzy od innych ze swojej branży. Problem z propozycjami nowych ratingów jest jednak taki, że nie jest jasne, co miałyby oznaczać zmiany. Jest też przynajmniej jeden dodatkowy czynnik, na który Moody’s i prawdopodobnie inne agencje nie zwracały dotychczas należytej uwagi.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności