Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Rozziew między rosnącą potrzebą koordynacji działań międzynarodowych a osłabieniem zdolności do współpracy poszczególnych państw może być najgroźniejszym deficytem współczesnego świata.
Moisés Naím
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-06-18 | 13:26

Załamanie IPO zadaje kłam kultowi rynków akcji

Załamanie IPO zadaje kłam kultowi rynków akcji
Dawno nie było tak trudno wprowadzić spółkę na giełdę. Wiele firm odłożyło plany zdobycia pieniędzy na rynku publicznym, a widoki na poprawę sytuacji są marne. Słabnący popyt na akcje, połączony z ulotnym charakterem rynków finansowych, zebrał żniwo: globalna liczba IPO jest teraz na najniższym poziomie od dna kryzysu z początku 2009 r.
 
2012-06-18 | 11:02

Akcje mogą być najlepszym zagraniem w kiepskim rozdaniu

Akcje mogą być najlepszym zagraniem w kiepskim rozdaniu
Winston Churchill nazwał demokrację „najgorszą z form sprawowania władzy, nie licząc tych innych form, których od czasu do czasu próbowano”. Inwestujący w akcje powinni o nich myśleć w podobny sposób. Nawet jeśli słabe zwroty od początku milenium przyprawiają ich o ból głowy.
 
2012-06-14 | 12:45

Ci, którzy kupują obligacje, powinni wyciągnąć naukę z przeszłości

Ci, którzy kupują obligacje, powinni wyciągnąć naukę z przeszłości
Inwestorzy masowo poszukują „bezpiecznych papierów”. Dlatego rzucają się na obligacje. Od 2008 r. przeszło bilion dolarów przeniesiono z funduszy akcyjnych do obligacyjnych, ściągając oprocentowanie papierów dłużnych do rekordowo niskich poziomów, momentami nawet ujemnych. Komentatorzy ironizują, że inwestorzy poszukują nie tyle gwarancji zwrotu z ulokowanego kapitału, ile gwarancji zwrotu samych pieniędzy. Ale czy naprawdę mogą na to liczyć?
 
2012-05-25 | 09:02

Chińskie akcje nie tanieją bez powodu

Chińskie akcje nie tanieją bez powodu
John-Paul Smith, krytyczny obserwator rynków wschodzących, ostrzega przed zbyt entuzjastycznym podejściem do niedawnego spadku cen akcji chińskich korporacji. Zwraca uwagę na nadwyżkę zdolności produkcyjnych tamtejszych przedsiębiorstw spowodowaną ostatnią falą inwestycji, a także na niezdolność chińskiego rządu do przeprowadzenia planu konsolidacji w kluczowych sektorach przemysłu. Jego zdaniem spadek cen to nie okazja do zakupu, a raczej sygnał ostrzegawczy.
 
2012-05-23 | 13:37

Facebook podda inwestorów testowi

Facebook podda inwestorów testowi
Facebook przygotowuje się do długo oczekiwanego zaistnienia na rynku papierów wartościowych. Spodziewany debiut ma nastąpić 18 maja 2012 roku. Pojawienie się giganta mediów społecznościowych (social media) podda ostrożnych inwestorów poważnemu testowi.
 
2012-05-23 | 10:54

Podobieństwa obecnej sytuacji w Europie do japońskiej „straconej dekady”

Podobieństwa obecnej sytuacji w Europie do japońskiej „straconej dekady”
Ekonomiści często wskazują na podobieństwo pomiędzy obecnym kryzysem kredytowym w Europie a kryzysem ekonomicznym, który dotknął Japonię na początku lat 90-tych i zapoczątkował tzw. „straconą dekadę”. W obu regionach tuż przed kryzysem nastąpił zaburzający równowagę systemu bankowego bum w sektorze nieruchomości. Niedawno analitycy z firmy Barclays postanowili zbadać, czy konsekwencje dla banków europejskich będą takie same jak dla instytucji finansowych w Japonii.
 
2012-05-15 | 13:46

Kiedy wartość wychodzi z mody

Kiedy wartość wychodzi z mody
To nie był szczególne udany tydzień dla gospodarki. Recesja coraz bardziej trapi Wielką Brytanię, kryzys w strefie euro pogłębił się po obniżeniu ratingu Hiszpanii. Także najnowsze dane zza oceanu pokazały, że dynamika wzrostu nie jest tak duża jak tego oczekiwano.
 
2012-05-14 | 10:40

Akcje i gospodarka, śpiewanie do różnych melodii

Akcje i gospodarka, śpiewanie do różnych melodii
"Oznaką inteligencji najwyższej klasy jest zdolność do uznawania dwóch przeciwstawnych idei jednocześnie". Ten pochodzący z 1936 r. cytat ze Scotta F. Fitzgeralda doskonale opisuje trudności jakie napotykają współcześnie analitycy rynków finansowych.
 
2012-05-11 | 09:40

Najwięksi inwestorzy stawiają na trzecią falę monetarnej ekspansji w USA

Najwięksi inwestorzy stawiają na trzecią falę monetarnej ekspansji w USA
W celu ożywienia gospodarki przez ostatnie dwa lata amerykański Bank Rezerwy Federalnej stosował tak zwaną politykę QE (quantitive easing – pol. luzowanie ilościowe), polegającą na drukowaniu dużych ilości pieniędzy i wpompowywaniu ich do obrotu. Ponadto, w ramach Operacji Twist, wykupywał długoterminowe obligacje skarbowe w celu obniżenia ich oprocentowania. Obecnie wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy jest szansa, że te działania zostaną ponowione, tym razem już po raz trzeci.
 
2012-04-16 | 10:32

„Gwałtowne spadki notowań to wiele hałasu o nic”

„Gwałtowne spadki notowań to wiele hałasu o nic”
Giełda odreagowuje po tym jak Rezerwa Federalna nie zapowiedziała wsparcia gospodarki – komentował król papierów wartościowych, Bill Gross z Pimco, na antenie CNBC.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności