Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
W 2008 r. o Nokii mówiło się, że posiada jedną z najcenniejszych marek na świecie. Niestety firma ta nie zorientowała się, że w dzisiejszych czasach marki nie są tak trwałe jak kiedyś.
James Surowiecki
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-03-22 | 00:00

Rosnąca presja na wynagrodzenia w krajach Azji

Coraz więcej rządów krajów azjatyckich wywiera presję na lokalnie działające firmy by podnosiły wynagrodzenia pracownicze i w ten sposób pomogły w zapobieżeniu dalszym protestom.
To działanie spowodowało, że nad międzynarodowymi przedsiębiorstwami zawisło widmo podwyższenia kosztów produkcji. Grozi to również narastającą inflacją.
 
2012-03-22 | 00:00

Spadek płacy realnej w strefie euro

Spadek płacy realnej w strefie euro
Według danych opublikowanych przez europejską agencję statystyczną Eurostat, w ostatnim kwartale 2011 r. płaca realna spadła w niemal wszystkich krajach strefy euro. A to – w polaczeniu z rosnącym bezrobociem – tłumaczy dlaczego konsumenci nadal nie czują się zbyt pewnie, a konsumpcja wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co oczywiście nie wróży dobrze państwom nadal znajdującym się na krawędzi kryzysu ekonomicznego i finansowego.

Na podstawie artykułu Ilony Billington i Paula Hannona dla WSJ.
 
2012-03-22 | 00:00

Przedwyborcza gorączka we Francji

Przedwyborcza gorączka we Francji
We Francji wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Mogłaby to być znakomita okazja do rozpoczęcia debaty na temat stanu francuskiej gospodarki, a właściwie na temat sposobu wyprowadzenia jej z kryzysu. Tymczasem dwaj główni kandydaci, Sarkozy i Holland, oddają się coraz dalej posuniętym populistycznym ekscesom i składają niemożliwe do spełnienia obietnice, by przyciągnąć bardziej radykalny elektorat.

Na podstawie artykułu Pierre’a Briancona.
 
2012-03-19 | 00:00

Po raz pierwszy od dwóch lat zyski amerykańskich korporacji maleją

Po raz pierwszy od dwóch lat zyski amerykańskich korporacji maleją
Po zapaści z 2008 roku zyski wielkich amerykańskich korporacji rosły stabilnie z roku na rok. Razem z nimi wzrastała również wartość ich akcji. Indeks S&P 500, mierzący poziom wartości akcji pięciuset czołowych firm, na początku 2012 roku przekroczył 1400 punktów, co zbliżyło go do rekordowego poziomu sprzed kryzysu. Jednak analitycy przewidują, że po pierwszym kwartale zyski spadną.

Na podstawie informacji opublikowanych w The Financial Times.
 
2012-03-19 | 00:00

Złota era dla akcyjnych rynków wschodzących już się kończy

To się miało nie wydarzyć, a jednak! Największym zaskoczeniem dla inwestorów giełdowych w 2011 roku nie była bowiem wcale korekta na zmęczonych kryzysem rynkach w Europie Zachodniej, ale jeszcze większe straty zanotowane na giełdach w krajach wschodzących – pisze Peter Tasker, analityk Arcus Research.
 
2012-03-19 | 00:00

Chiny dostrzegają pozytywne aspekty kryzysu w strefie euro

Stare chińskie przysłowie, które używa tego samego słowa na określenie kryzysu i okazji, wydaje się teraz szczególnie trafne w odniesieniu do strefy euro. Chińskie firmy bardzo chętnie wykorzystują trudną sytuację zadłużonej Europy, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje wpływy na największym wspólnym rynku.
Na podstawie artykułu Kimiko de Freytas – Tamury, który ukazał się w „Financial Times”
 
2012-03-17 | 00:00

Ostrzeżenie znad Renu

O tym, że kryzys zadłużenia dotknął południe Europy, nie trzeba już nikogo przekonywać. Gorzej, że wirus recesji pojawia się w kolejnych krajach strefy euro, a ostatnie niepokojące informacje pochodzą z Niemiec, zauważa Financial Times.
 
2012-03-17 | 00:00

Zachodni kapitalizm powinien się wiele nauczyć od Azji

Kapitalizm jako taki nie przeżywa kryzysu. Natomiast kapitalizm zachodni na pewno tak, co jest rezultatem popełnienia trzech strategicznych błędów.
 
2012-03-17 | 00:00

Sam program oszczędnościowy dla Europy to zdecydowanie za mało

Program oszczędnościowy zaproponowany przez liderów państw europejskich nie uzdrowi gospodarki. To zdecydowanie za mało, ponieważ kraje Starego Kontynentu jeszcze bardziej potrzebują dzisiaj zdrowej dawki wzrostu ekonomicznego – przekonuje Stephen Castle (WSJ).
 
2012-03-17 | 00:00

Europa Wschodnia na łasce oddłużającego Zachodu

Celem inicjatywy Wiedeń 2.0 (Vienna 2.0) jest zapobieżenie napięciom, jakie mogłyby wyniknąć z działań banków europejskich, które pragnęłyby odbudować swój bilans kapitałowy kosztem ograniczenia działalności kredytowej tak ważnych dla dalszego rozwoju Europy Wschodniej. A dodajmy, że banki zachodnie kontrolują tutaj ponad trzy czwarte całego sektora bankowego.
Na podstawie artykułu Neila Buckleya, jaki ukazał się w „The Wall Street Journal”.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności