Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
W większej części rozwiniętego świata kobiety poświęcają więcej czasu na pracę niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić pracę nieodpłatną.
Catherine Rampell
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-05-26 | 11:01

Endemia deflacji w Europie

Endemia deflacji w Europie
Inflacja w strefie euro jest niska i ciągle spada. Ale to trend widoczny na całym kontynencie, co dowodzi, iż nie jest to wyłącznie wina Europejskiego Banku Centralnego. Inflacja systematycznie maleje również w krajach, które mają niezależne banki centralne.
 
2014-05-23 | 12:02

Na czym polega problem z nierównością?

Na czym polega problem z nierównością?
Czytając dającą do myślenia, nową książkę Thomasa Piketty’ego „Kapitał w XXI wieku”, można dojść do wniosku, że świat nie widział takiej nierówności, jak obecnie, od czasów baronów rozbójników i królów. To dziwne, bo czytając inną znakomitą książkę, „Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” Angusa Deatona, można uznać, że na świecie panuje dziś równość większa, niż kiedykolwiek.
 
2014-05-23 | 10:06

Strefa euro – reguły bez sankcji

Strefa euro – reguły bez sankcji
Od II kwartału 2009 r. poziom życia w strefie euro, mierzony realnym PKB na głowę, wzrósł mniej, niż w innych dużych gospodarkach rozwiniętych, ze względu na mniejszą stymulację fiskalną i monetarną.
 
2014-05-21 | 17:05

USA: 3 konsekwencje starzenia się społeczeństwa dla gospodarki i rynków

USA: 3 konsekwencje starzenia się społeczeństwa dla gospodarki i rynków
Ekonomiści i dziennikarze coraz częściej sięgają po demografię, w poszukiwaniu wyjaśnień dla wszelkich zjawisk w gospodarkach rozwiniętych: od ich stosunkowo powolnego wzrostu, po niskie stopy procentowe. Wykazano, że profil wiekowy i wskaźnik wzrostu populacji ma ważne implikacje, jeśli chodzi o gospodarkę i inwestowanie.
 
2014-05-19 | 10:09

Wytępić rentierów za pomocą taniego pieniądza

Wytępić rentierów za pomocą taniego pieniądza
Pieniądz w bogatych gospodarkach jest tani już od ponad 5 lat. W Japonii – od niemal 20. Polityka tanich pieniędzy stanowiła główną odpowiedź decydentów na kryzys. Ale przykład Kraju Kwitnącej Wiśni pokazuje, że może się ona utrzymać bardzo długo.
 
2014-05-14 | 12:06

Ryzyko, według narracji

Ryzyko, według narracji
The Economist twierdzi, że spowolnienie na rynkach wschodzących nie jest początkiem krachu, a jedynie punktem zwrotnym w światowej gospodarce. Wzrost w Chinach i innych krajach rozwijających się będzie słabszy. Niektórzy eksperci ignorują jednak ten zdroworozsądkowy wniosek i ostrzegają, że to początek końca, że w globalnej gospodarce i inwestowaniu przekroczyliśmy Rubikon.
 
2014-05-13 | 13:03

Ryzyko opowieści o globalnej gospodarce

Ryzyko opowieści o globalnej gospodarce
Wahania w gospodarkach w dużej mierze wynikają z historii, które słyszymy i które opowiadamy. Te popularne, emocjonalne narracje inspirują nas czasami do jakichś działań – na przykład, do założenia firmy czy zbudowania fabryki. Stymulują nasz „zwierzęcy instynkt”.
 
2014-05-12 | 14:02

Wzrost światowego handlu bierze się z wymiany idei, nie rzeczy

Wzrost światowego handlu bierze się z wymiany idei, nie rzeczy
Większość z nas wyobraża sobie, że globalizacja to szycie ubrań w Bangladeszu, które trafiają na promocję w centrum handlowym na Zachodzie, że to kontenerowce ze sprzętem elektronicznym z Chin, płynące do amerykańskich portów albo tankowce z bliskowschodnią ropą. To nie są błędne wyobrażenia… tylko niekompletne.
 
2014-05-12 | 13:09

Amerykańska klasa średnia już nie jest najbogatsza na świecie

Amerykańska klasa średnia już nie jest najbogatsza na świecie
Amerykańska klasa średnia była przez długi czas najzamożniejsza na świecie. Ale to już przeszłość. Najbogatsi w USA nadal są naj, lecz ich rodaków o średnich i niskich dochodach wyprzedzili średniacy i biedacy z innych państw rozwiniętych, którzy w ostatnich trzech dziesięcioleciach dostali znacznie większe podwyżki.
 
2014-05-12 | 05:59

Rynki pogranicza „mogą stać się bańką”

Lloyd George Management to najnowszy dom inwestycyjny, który miękko zamknął swój fundusz akcyjny rynków pogranicza, po zebraniu prawie 1 mld dol. Kilka tygodni wcześniej, HSBC Global Asset Management zamknął dla nowych inwestorów swój fundusz tego typu, z aktywami o wartości 760 mln dol. Franklin Templeton jeszcze w ub. r. zamknął miękko podobny fundusz, wart 1,9 mld dol.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności