Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Koncepcja stopy naturalnej wywodzi się z modeli, które mają zastosowanie w przypadku najbardziej podstawowych form gospodarki, ale zwyczajnie się nie sprawdzają, gdy w grę wchodzą gospodarki bardziej złożone. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że naturalna stopa procentowa to mit.
James Montier
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-11-27 | 18:08

Nakręcanie wojen walutowych

Nakręcanie wojen walutowych
Bankierzy centralni, walcząc ze słabym wzrostem gospodarczym i malejącą inflacją, wpadli na chytry plan: przerzućmy problemy na kogoś innego.
 
2014-11-21 | 20:05

Walutowa wojna! - Japonia oddała pierwszy strzał

Walutowa wojna! - Japonia oddała pierwszy strzał
Jest to wielki problem fiducjarnych walut - w końcu pokusa, by dodrukować ich więcej, staje się zbyt potężna by się jej oprzeć. W piątek, w niespodziewanym ruchu, Bank Japonii dramatycznie podwyższył swój program ilościowego łagodzenia polityki QE [czyli dodrukował kolejne pieniądze]. To spowodowało zwyżki na japońskich akcjach i obniżkę jena. W ciągu ostatniego roku Jen spadł już o około 11% w stosunku do dolara. Ogłoszona wiadomość o niespodziewanym ruchu Banku Japonii wywołała spadek jena do najniższego poziomu od siedmiu lat. Zasadniczo to co zrobił Bank Japonii, to zadeklarował walutową wojnę. I jak widać poniżej, w każdej wojnie walutowej są zwycięzcy i są przegrani. Miejmy tylko nadzieję, że światowe rynki finansowe nie zostaną zdziesiątkowane w krzyżowym ogniu.
 
2014-09-30 | 14:10

Europa Wschodnia na linii ognia w wojnie walutowej EBC

Europa Wschodnia na linii ognia w wojnie walutowej EBC
Pod ostrzałem znalazły się polski złoty, czeska korona i węgierski forint.
 
2014-09-12 | 10:09

EBC brnie w wojny walutowe, lecz potrzebuje wsparcia ze strony reform

EBC brnie w wojny walutowe, lecz potrzebuje wsparcia ze strony reform
EBC długo był cywilem w globalnych wojnach walutowych. Ale teraz dołączył do walczących, chcąc zwiększyć swój bilans do 1 bln euro, poprzez nowe pożyczki i zakupy papierów wartościowych.
 
2014-06-13 | 12:06

Wielki sprzeciw

Wielki sprzeciw
Bezpośrednim następstwem globalnego kryzysu finansowego z 2008 r. był sukces polityków w uniknięciu przejścia Wielkiej Recesji w Wielki Kryzys II. Ale teraz nadszedł sprzeciw wobec globalizacji – oraz związanego z nią swobodniejszego przepływu towarów, usług, kapitału, siły roboczej i technologii.
 
2014-05-22 | 18:03

Zimna wojna walutowa zaczyna się rozgrzewać

Zimna wojna walutowa zaczyna się rozgrzewać
Ostatnia runda „wojen walutowych” zakończyła się rok temu, gdy ministrowie finansów G20 zgodzili się, że nie będą manipulować kursami walut, by poprawić konkurencyjność swoich krajów. Teraz jednak, banki centralne znowu zaostrzają stanowisko w kwestii kursów walutowych. Pod pozorną jednością G 20 rośnie napięcie.
 
2014-05-15 | 15:02

Deprecjacja juana jest głębsza, niż myślicie

Deprecjacja juana jest głębsza, niż myślicie
Skarb USA jest w stanie gotowości bojowej w związku z osłabieniem juana przez Chiny, który to ruch amerykańscy urzędnicy określili w swoim półrocznym raporcie jako „bezprecedensowy”. Możliwe, że jest to przesadna reakcja, aby wywrzeć presję na Pekin: niech odwróci kurs i znowu zacznie juana wzmacniać.
 
2014-05-09 | 09:05

Rosną podejrzenia, że Chiny, obniżając kurs juana, eksportują deflację

Rosną podejrzenia, że Chiny, obniżając kurs juana, eksportują deflację
Chiński juan znowu stracił na wartości, przełamując barierę 6,25 w stosunku do dolara. Obecnie jest niemal w tym samym punkcie, co dwa lata temu. To jest najważniejsza informacja, jeśli chodzi o światowe rynki walutowe.
 
2014-02-18 | 13:08

Po wojnach walutowych czas na kryzys

Po wojnach walutowych czas na kryzys
Trzy lata temu rynki wschodzące zalewał kapitał, pompowany przez główne banki centralne świata. To wówczas odżyło pojęcie wojen walutowych, gdy władze krajów emerging markets broniły swych walut przed gigantycznym wzrostem wartości. Teraz ofensywa idzie w przeciwnym kierunku.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności