Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Często wydaje się, że ekonomia to ćwiczenie z analizy liczb. W rzeczywistości jednak ma więcej wspólnego z opowiadaniem historii niż z matematyką.
Adam Davidson
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-08-13 | 09:43

Przepowiedziane zagrożenia

Przepowiedziane zagrożenia
My, ekonomiści zgłębiający historię gospodarki i finansów, pamiętający o kryzysach i ich skutkach, mamy powody do dumy ze swoich analiz z ostatnich pięciu lat. Rozumieliśmy, dokąd zmierzamy, bo wiedzieliśmy, skąd przychodzimy.
 
2012-08-10 | 16:01

Druga fala odpływu kapitału dociera do rdzenia strefy euro

Druga fala odpływu kapitału dociera do rdzenia strefy euro
Od początku maja euro straciło około 5 proc. wartości liczonej w oparciu o efektywny kurs wymiany. W stosunku do dolara strata wyniosła aż 8 proc. Jest to wyraźny sygnał, że kryzys zadłużenia strefy euro przekłada się na rynki walutowe. Euro grozi dalszy spadek, co może doprowadzić do spirali dewaluacji.
 
2012-08-07 | 09:59

Pozostałe 30 proc. Ameryki

Pozostałe 30 proc. Ameryki
Konsumenci w USA są ledwie cieniem samych siebie sprzed kryzysu. Ameryka musi w mniejszym stopniu zależeć od popytu wewnętrznego, a bardziej nastawić się na zewnętrzną ekspansję.
 
2012-08-07 | 09:45

Gary Shilling: zaczęła się kolejna recesja

Gary Shilling: zaczęła się kolejna recesja
W USA, po burzliwej wiośnie, dwa ostatnie miesiące przyniosły zwyżki na indeksie Standard&Poor’s 500. Optymiści mają nadzieję na dobre wyniki w nadchodzących miesiącach i na jesienny ratunek ze strony Fed, czyli na intensywne luzowanie ilościowe. Jednak właśnie wtedy, gdy pomyślałem, że rynek jest już bezpieczny, odezwał się Gary Shilling i wylał na nasze rozmarzone głowy kubeł zimnej wody.
 
2012-07-26 | 12:24

Koniec zachowań „risk on, risk off”

Koniec zachowań „risk on, risk off”
Rynkowe cykle wynikają często ze stadnych zachowań inwestorów, którzy obecnie są niepewni co do kierunku, w którym rynek zmierza. Jednak wiele wskazuje na to, że sytuacja w najbliższych miesiącach może się zmienić, a perspektywy wzrostu się polepszą.
 
2012-07-24 | 09:57

Zyski z cyklów koniunkturalnych i technologicznych innowacji

Zyski z cyklów koniunkturalnych i technologicznych innowacji
Wielkie cykle koniunkturalne są nieuniknionym skutkiem innowacji, tak jak nieunikniony jest opór starego porządku wobec zmian – uważa austriacki ekonomista Joseph Schumpeter.
 
2012-07-23 | 15:44

Koszmar na Wall Street: rynek niedźwiedzia dopiero się zaczyna

Koszmar na Wall Street: rynek niedźwiedzia dopiero się zaczyna
Nawracające rynki byka i niedźwiedzia są uzależnione od dłużej trwających trendów inflacyjnych. Deflacja lub wysoka inflacja powodują, że wartość rynku spada. Inwestorzy mają wtedy zwroty poniżej średnich. Droga powrotna, gdy wskaźniki inflacji oscylują wokół niskich poziomów, powoduje wzrost wartości rynku. Wówczas inwestorzy osiągają zwroty wyższe od średnich.
 
2012-07-23 | 14:26

Anatomia niedźwiedzia

Anatomia niedźwiedzia
W pierwszym tygodniu marca zestaw uwarunkowań sprawił, że nasza ocena amerykańskiego rynku akcji trafiła do 2,5% najbardziej negatywnych w historii. Podobne uwarunkowania towarzyszyły szczytom z lat 1972-73, 1987, 2000 i 2007. Od tego czasu pojawiło się jeszcze więcej czynników, które, analizując historię, można skorelować z początkami negatywnych trendów rynkowych. Tak więc należy przyjąć mocno defensywne nastawienie.
 
2012-07-09 | 16:24

P/E w górę, zyski w dół

Wysokie wyceny rynkowe (P/E) w dłuższej perspektywie nieuchronnie prowadzą do niskich stóp zwrotu. Dzieje się tak, ponieważ okresy rozpoczynające się wysokimi wycenami często kończą się na ich dolnych poziomach, co zjada zyski. Na dodatek, podczas wysokich P/E stopy dywidendy są niskie.
 
2012-06-27 | 14:10

Powinniśmy już świętować koniec supercyklu surowców

Powinniśmy już świętować koniec supercyklu surowców
Wiadomości o spadku cen ropy oznaczają początek poważnych zmian w światowej gospodarce. To koniec tzw. supercyklu surowców, idei, że wzrost rynków wschodzących, na czele z Chinami, nadal będzie prowadzić do wzrostu cen ropy naftowej i innych surowców czy zbóż, od miedzi po kukurydzę.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności