Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Media społecznościowe próbują ustalić, w jakim stopniu kontrolują zawartość tworzoną przez użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi o reklamy.
Tanzina Vega i Leslie Kaufman
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-04-04 | 14:01

Potrzebna jest domyślna opcja emerytalna

Potrzebna jest domyślna opcja emerytalna
Dawanie ludziom większej swobody brzmi dobrze, ale często kończy się źle.
 
2014-04-02 | 10:06

6 najbardziej popularnych sposobów na popełnienie finansowego samobójstwa

6 najbardziej popularnych sposobów na popełnienie finansowego samobójstwa
Błędy są czasem bardziej pouczające, niż sukcesy. Mary Hunt, założycielka Debt-Proof Living, w swojej książce „Przewodnik emerytalny dla inteligentnych kobiet”, opowiada, czego nie powinniśmy robić ze swoimi pieniędzmi.
 
2014-03-31 | 12:01

Od wtorku niemal 14 mln Polaków będzie decydować o swoich emeryturach

Od wtorku niemal 14 mln Polaków będzie decydować o swoich emeryturach
1 kwietnia otworzy się tzw. okienko transferowe, dzięki któremu niemal 14 mln ubezpieczonych będzie mogło wybrać, gdzie chce odkładać pieniądze na emeryturę - czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE. MF szacuje, że fundusze emerytalne wybierze ok. połowa osób.
 
2014-03-31 | 05:43

Dlaczego coraz więcej Amerykanów zamierza pracować w nieskończoność

Problemy finansowe mogą być jednym z czynników sprawiających, że w pokoleniu powojennego wyżu demograficznego nasila się tendencja do odkładania przejścia na emeryturę do czasu, aż dobije się do 70-tki, a nawet na później. Doradcy finansowi zebrali jednak dane, które świadczą o tym, że problemy finansowe nie są tu jedyną motywacją.
 
2014-03-27 | 06:01

Założenia niebezpieczne dla emerytów

Nowoczesna teoria portfelowa (MPT) dąży do maksymalizacji przewidywanych zwrotów z portfela przy danym poziomie ryzyka, poprzez dobór aktywów, których ceny poruszają się w przeciwnych kierunkach, i wyważenie ich tak, by zapewniały optymalny stosunek zwrotu do ryzyka. To jest alokacja aktywów. Nie wolno jej jednak mylić z zarządzaniem ryzykiem.
 
2014-03-19 | 18:09

Planowanie emerytury przed 30-tką

Planowanie emerytury przed 30-tką
Jeśli słuchasz porad finansowych, to wiesz, że najgorzej jest przed 30-stką. Jesteś obarczony kredytem studenckim, zadłużony po uszy na karcie kredytowej, nierozsądnie wydajesz pieniądze, masz kłopoty z uzyskaniem ubezpieczenia zdrowotnego i jak najprędzej powinieneś zacząć odkładać na emeryturę. A wszystko to na kiepskim rynku pracy.
 
2014-03-18 | 10:07

PPE - jeszcze jeden sposób na dodatkową emeryturę

PPE - jeszcze jeden sposób na dodatkową emeryturę
Pracownicze programy emerytalne nie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, a szkoda. Oznaczają korzyści obopólne, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dla tych pierwszych, składki wnoszone do PPE to dodatkowy, pozapłacowy składnik wynagrodzenia, który pozwala kształtować bardziej odpowiedzialną i zaawansowaną politykę kadrowo-płacową. Dla pracownika jest to natomiast możliwość dodatkowego odkładania na przyszłą emeryturę.
 
2014-03-17 | 15:04

Najpierw oszczędzaj na emeryturę, a potem na edukację dzieci

Najpierw oszczędzaj na emeryturę, a potem na edukację dzieci
6 lat temu Brian Appelbaum oszczędzał głównie na swoją emeryturę. Ale ożenił się i został ojcem dwójki dzieci. Aby odkładać także na ich wykształcenie, mając 53 lata, musiał zweryfikować swoje plany emerytalne. Dziś oboje z żoną regularnie wpłacają pieniądze na fundusz edukacyjny, a Appelbaum zamierza pracować dłużej, bo kiedy dzieci pójdą na studia, będzie już po 60-ce.
 
2014-03-17 | 14:09

3 rozmowy o pieniądzach, które należy przeprowadzić przed ślubem

3 rozmowy o pieniądzach, które należy przeprowadzić przed ślubem
Narzeczeni snują razem mnóstwo planów: jaki będzie ich wymarzony dom, ile będą mieli dzieci, w jakie egzotyczne podróże wyruszą... Lecz na zastanowienie się, skąd na to wszystko wezmą pieniądze, czasu znajdują już bardzo mało.
 
2014-03-17 | 10:03

Emerytura bez cudów

Emerytura bez cudów
Gdy planujemy kupno telewizora, czy samochodu, myślimy najczęściej racjonalnie. Kupimy taki model, na jaki wystarczy nam pieniędzy. Podobnie z inwestowaniem. Oczekujemy, że osiągniemy w jego wyniku kwotę włożonego kapitału, powiększoną o ewentualny zysk. Gdy zastanawiamy się nad emeryturą, w naszym myśleniu zaczynają się pojawiać elementy magiczne.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności