Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Jeszcze się okaże czy optymizm bez względu na negatywne dane, takie jak wysokie bezrobocie, jest wyrazem samozadowolenia czy przekonania, że najgorsze mamy już za sobą.
Floyd Norris
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-07-24 | 14:01

Subtelna różnica między cierpliwością, a lenistwem

Subtelna różnica między cierpliwością, a lenistwem
Inwestor musi podejmować decyzje: kupić, czy sprzedać. Podjąć działanie, czy nic nie robić. Inwestować w akcje A lub B, czy nie. Częstotliwość i waga decyzji potrafią przytłoczyć, zwłaszcza, gdy inwestuje się cudze pieniądze albo rekomenduje spółki. Lecz nawet indywidualny inwestor codziennie musi podejmować trud decydowania o swoim portfelu.
 
2014-07-24 | 12:04

Nadrabianie zaległości, gdy do emerytury jeszcze trochę czasu

Nadrabianie zaległości, gdy do emerytury jeszcze trochę czasu
Jeśli jesteś w średnim wieku i jeszcze nie zacząłeś oszczędzać na emeryturę, mam dobrą wiadomość: wciąż nie jest za późno.
 
2014-07-22 | 18:01

Klasa sama w sobie

Klasa sama w sobie
F. Scott Fitzgerald napisał słynne zdanie: „Oni różnią się od ciebie i mnie”. Ich bogactwo sprawia, że „stają się cyniczni, gdy my jesteśmy ufni” i powoduje, że „myślą, że są lepsi od nas”. Te słowa brzmią prawdziwie także dziś: zostały bowiem napisane w 1926 r., kiedy nierówność w Stanach Zjednoczonych osiągnęła szczyt porównywalny do tego, co mamy obecnie.
 
2014-07-22 | 13:02

M jak mentalna księgowość

M jak mentalna księgowość
„Mentalna księgowość” to nasz nawyk rozlokowywania pieniędzy na różnych kontach, a następnie zachowywania się tak, jakby znajdowały się one w osobnych, pilnie strzeżonych skarbcach i mogły być transferowane jedynie przez elitarne grono tajnych funkcjonariuszy, za pomocą teleportera. Stąd tylko krok, by konta mentalne wykorzystać do zachowań niekorzystnych finansowo.
 
2014-07-22 | 12:08

Twoja emerytura może być jeszcze droższa, niż myślisz

Twoja emerytura może być jeszcze droższa, niż myślisz
To, co zwróciło moją uwagę w książce „Investing for a Lifetime” („Inwestuj na całe życie”), to, proste, bezpośrednie podejście do tematu. Według jej autora, Richarda C. Marstona, profesora finansów na Uniwersytecie Pensylwańskim, wszystko sprowadza się do 3 oczywistych kroków: dużo oszczędzaj, mądrze inwestuj i nie wycofuj środków zbyt szybko, czyli nie przechodź za wcześnie na emeryturę.
 
2014-07-22 | 10:06

Tolerancja ryzyka zależy nie tylko od wieku

Tolerancja ryzyka zależy nie tylko od wieku
Nie rozumiem dlaczego w funduszach z datą docelową króluje założenie, że alokacja aktywów uzależniona jest tylko od tego, ile inwestor ma lat. Jest przecież więcej zmiennych wpływających na tolerancję ryzyka i alokację aktywów, niż tylko data planowanego przejścia na emeryturę.
 
2014-07-22 | 05:34

Lokaty w mniejszych bankach: dwa razy wyższe odsetki i dwa razy więcej wymagań, by je uzyskać

Obserwujemy pewne podwyższenie oprocentowania na rynku oszczędnościowym, zwłaszcza w ofercie średnich i małych banków.
 
2014-07-22 | 00:23

Ot, pewien taki inwestor

Wiem, że tłum ma zwykle rację…
 
2014-07-21 | 18:06

Skoro makroekonomia jest taka wspaniała, dlaczego nie rozkwitamy?

Skoro makroekonomia jest taka wspaniała, dlaczego nie rozkwitamy?
Gospodarka jest słaba z kilku prostych i oczywistych przyczyn i nie potrzebujemy regresji wielorakiej, aby je zrozumieć.
 
2014-07-21 | 17:02

10 najważniejszych rzeczy w finansach osobistych – cz. 2

10 najważniejszych rzeczy w finansach osobistych – cz. 2
W finansach osobistych jest zaledwie kilka rzeczy, które faktycznie mają znaczenie. Przedstawiamy je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej (która jednak też bardzo się liczy). Oto druga piątka.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności