Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
W większej części rozwiniętego świata kobiety poświęcają więcej czasu na pracę niż mężczyźni. Jeśli uwzględnić pracę nieodpłatną.
Catherine Rampell
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-07-24 | 14:01

Subtelna różnica między cierpliwością, a lenistwem

Subtelna różnica między cierpliwością, a lenistwem
Inwestor musi podejmować decyzje: kupić, czy sprzedać. Podjąć działanie, czy nic nie robić. Inwestować w akcje A lub B, czy nie. Częstotliwość i waga decyzji potrafią przytłoczyć, zwłaszcza, gdy inwestuje się cudze pieniądze albo rekomenduje spółki. Lecz nawet indywidualny inwestor codziennie musi podejmować trud decydowania o swoim portfelu.
 
2014-07-24 | 12:04

Nadrabianie zaległości, gdy do emerytury jeszcze trochę czasu

Nadrabianie zaległości, gdy do emerytury jeszcze trochę czasu
Jeśli jesteś w średnim wieku i jeszcze nie zacząłeś oszczędzać na emeryturę, mam dobrą wiadomość: wciąż nie jest za późno.
 
2014-07-22 | 18:01

Klasa sama w sobie

Klasa sama w sobie
F. Scott Fitzgerald napisał słynne zdanie: „Oni różnią się od ciebie i mnie”. Ich bogactwo sprawia, że „stają się cyniczni, gdy my jesteśmy ufni” i powoduje, że „myślą, że są lepsi od nas”. Te słowa brzmią prawdziwie także dziś: zostały bowiem napisane w 1926 r., kiedy nierówność w Stanach Zjednoczonych osiągnęła szczyt porównywalny do tego, co mamy obecnie.
 
2014-07-22 | 13:02

M jak mentalna księgowość

M jak mentalna księgowość
„Mentalna księgowość” to nasz nawyk rozlokowywania pieniędzy na różnych kontach, a następnie zachowywania się tak, jakby znajdowały się one w osobnych, pilnie strzeżonych skarbcach i mogły być transferowane jedynie przez elitarne grono tajnych funkcjonariuszy, za pomocą teleportera. Stąd tylko krok, by konta mentalne wykorzystać do zachowań niekorzystnych finansowo.
 
2014-07-22 | 12:08

Twoja emerytura może być jeszcze droższa, niż myślisz

Twoja emerytura może być jeszcze droższa, niż myślisz
To, co zwróciło moją uwagę w książce „Investing for a Lifetime” („Inwestuj na całe życie”), to, proste, bezpośrednie podejście do tematu. Według jej autora, Richarda C. Marstona, profesora finansów na Uniwersytecie Pensylwańskim, wszystko sprowadza się do 3 oczywistych kroków: dużo oszczędzaj, mądrze inwestuj i nie wycofuj środków zbyt szybko, czyli nie przechodź za wcześnie na emeryturę.
 
2014-07-22 | 10:06

Tolerancja ryzyka zależy nie tylko od wieku

Tolerancja ryzyka zależy nie tylko od wieku
Nie rozumiem dlaczego w funduszach z datą docelową króluje założenie, że alokacja aktywów uzależniona jest tylko od tego, ile inwestor ma lat. Jest przecież więcej zmiennych wpływających na tolerancję ryzyka i alokację aktywów, niż tylko data planowanego przejścia na emeryturę.
 
2014-07-22 | 05:34

Lokaty w mniejszych bankach: dwa razy wyższe odsetki i dwa razy więcej wymagań, by je uzyskać

Obserwujemy pewne podwyższenie oprocentowania na rynku oszczędnościowym, zwłaszcza w ofercie średnich i małych banków.
 
2014-07-22 | 00:23

Ot, pewien taki inwestor

Wiem, że tłum ma zwykle rację…
 
2014-07-21 | 18:06

Skoro makroekonomia jest taka wspaniała, dlaczego nie rozkwitamy?

Skoro makroekonomia jest taka wspaniała, dlaczego nie rozkwitamy?
Gospodarka jest słaba z kilku prostych i oczywistych przyczyn i nie potrzebujemy regresji wielorakiej, aby je zrozumieć.
 
2014-07-21 | 17:02

10 najważniejszych rzeczy w finansach osobistych – cz. 2

10 najważniejszych rzeczy w finansach osobistych – cz. 2
W finansach osobistych jest zaledwie kilka rzeczy, które faktycznie mają znaczenie. Przedstawiamy je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej (która jednak też bardzo się liczy). Oto druga piątka.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności