Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Niezależny inwestor po prostu nie może się spodziewać, że odniesie sukces, korzystając tylko z konwencjonalnej "mądrości". Zdobycie porządnego zysku wiąże się z uważną analizą danych empirycznych.
David Fuller
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-08-04 | 18:01

Dlaczego wolny handel szkodzi wzrostowi gospodarczemu

Dlaczego wolny handel szkodzi wzrostowi gospodarczemu
Wolny handel, deregulacja i ograniczenie uprawnień rządu tworzą coś, co profesorowie Joseph Stiglitz i Bruce Greenwald nazywają Waszyngtońskim Konsensusem. Przez ostanie 50 lat polityka gospodarcza USA opierała się na tych trzech ideach, jednak, zdaniem profesorów, są one chybione. W książce „Jak stworzyć uczące się społeczeństwo. Nowe podejście do wzrostu” stwierdzają oni, że kluczem do sukcesu gospodarczego są zachęty do rozwoju.
 
2014-07-31 | 16:07

Kiedy korelacje kłamią

Kiedy korelacje kłamią
Analizy z jedną zmienną to błąd logicznie nie do obrony. Sposób działania jest taki: pokazuje się jakieś złowieszcze dane wraz z wykresem zapowiadającym przerażający wynik. Zazwyczaj towarzyszy temu tekst: „Jeśli wydarzy się X, nieuchronnie nastąpi Y”. Witamy w świecie matematycznej ignorancji, głupich koncepcji i pieniędzy wyrzucanych błoto.
 
2014-07-24 | 18:04

Atak na teorię przełomowych innowacji jest chybiony

Atak na teorię przełomowych innowacji jest chybiony
Frontalny atak na ideę Claytona Christensena jest bezpodstawny. Jego książka, „Dylemat innowatora”, została wydana w 1997 r. Niedawno New Yorker opublikował szczegółową analizę teorii przełomowych innowacji. Dlaczego krytycy zwlekali tak długo?
 
2014-07-24 | 16:01

Błędne przekonania na temat analizy fundamentalnej

Błędne przekonania na temat analizy fundamentalnej
Generalnie, inwestowanie w wartość opiera się na prostej logice: znajdź dobrą firmę, odgadnij jej prawdziwą wartość i zapłać za jej akcje znacznie mniej, niż są warte. Jednak, jak każda opłacalna czynność, wycena spółki jest niezwykle trudnym zadaniem.
 
2014-07-22 | 16:00

USA: Wysoki wskaźnik C/Z sugeruje, że przed nami niższe zwroty na giełdzie

USA: Wysoki wskaźnik C/Z sugeruje, że przed nami niższe zwroty na giełdzie
Amerykańska giełda osiąga kolejne maksima. Analiza historycznych wycen każe w tej sytuacji przypuszczać, że przyszłe zwroty z akcji będą niewielkie. Normalnie, schronieniem byłby rynek długu. Lecz na nim oprocentowania wciąż są bliskie rekordowych minimów, więc obligacje nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Stworzenie portfela przystosowanego do tych zagrożeń nie jest łatwe, ale jest kilka możliwych manewrów.
 
2014-07-21 | 15:02

Porażka makroekonomii

Porażka makroekonomii
Niektórzy keynesiści porzucają modele, gdy nie wskazują one na taką politykę wydatków, jakiej pragną. Nie rezygnują jednak z samych wydatków.
 
2014-07-21 | 14:03

Doceńcie inwestorów prowadzących krótką sprzedaż

Doceńcie inwestorów prowadzących krótką sprzedaż
Dlaczego tworzą się bańki, gdy ceny aktywów odrywają się od fundamentów? Eugene Fama i Milton Friedman stwierdzili swego czasu, że „arbitrażyści” (racjonalni inwestorzy) powinni widzieć rozbieżności i prowadzić krótką sprzedaż aktywa, aż jego cena znów będzie rozsądna. Jednak w latach 90. tacy ekonomiści, jak Andrei Shleifer i Robert Vishny, zaczęli utrzymywać, że nie zawsze jest to możliwe.
 
2014-07-18 | 12:02

USA: Wzrost produktywności najniższy od czasu recesji

USA: Wzrost produktywności najniższy od czasu recesji
Najnowsze dane pokazują, że wzrost produktywności w USA jest najwolniejszy od czasu recesji. Lecz niekoniecznie jest to wyłącznie zła wiadomość.
 
2014-07-15 | 14:08

Złotu Ufamy

Złotu Ufamy
Mój dobry przyjaciel, Ronni Stoeferle z firmy Incrementum w Liechtensteinie, opublikuje lada chwila swój najnowszy „In gold we trust” („Złotu ufamy”). Każdy, kto interesuje się złotem, wie, że ten znakomity, coroczny raport koniecznie trzeba przeczytać.
 
2014-07-14 | 19:03

Dow szybuje do nieba, a wolumeny spadają

Dow szybuje do nieba, a wolumeny spadają
Czas nie mógł być bardziej odpowiedni: Dow Jones Industrial Average, tuż przed weekendem 4 lipca, jakby z okazji Dnia Niepodległości, po raz pierwszy przekroczył 17 000 pkt. Ale nie było fajerwerków.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności