Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Marzy mi się Afryka, która nie byłaby obrabowywana przez własny lud, ale czyniłaby ten lud silniejszym.
Bigie Tangane
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2013-04-25 | 13:07

Sposób na wyczuwanie rynku: znaleźć najlepszy prognostyk na cztery lata

Sposób na wyczuwanie rynku: znaleźć najlepszy prognostyk na cztery lata
Mało prawdopodobne, by amerykańska giełda w ciągu 4 lat osiągnęła wyższy poziom notowań, niż obecnie. Ta otrzeźwiająca prognoza wywodzi się z prostego modelu, wybranego z ponad 100 strategii sprawdzonych przez Hulbert Financial Digest. Wniosek: warto zacząć redukować ryzyko w portfelu, zwiększając w nim udział gotówki lub bardziej konserwatywnych spółek z mocnymi bilansami i takich, które płacą wysokie dywidendy.
 
2013-04-24 | 13:00

Inwestorzy zrobili się ostrożni i poszukują lepszych standardów

Inwestorzy zrobili się ostrożni i poszukują lepszych standardów
Możliwe, że amerykańska giełda odzyskała już grunt pod nogami, utracony podczas kryzysu finansowego, ale branża zarządzania aktywami nadal boryka się ze skutkami tego krachu.
 
2013-04-23 | 17:00

Dlaczego wszyscy znów rzucają się na obligacje

Dlaczego wszyscy znów rzucają się na obligacje
Pamiętacie „wielką rotację”? Cóż, rynek też nie pamięta. Na początku roku wiele mówiło się o strukturalnym przechodzeniu pieniędzy z amerykańskiego rynku obligacji skarbowych na giełdę. W tym czasie, od kilku miesięcy trwał już rajd ryzykownych aktywów, a rentowność papierów skarbowych rosła, bo inwestorzy je wyprzedawali. Rynek długu znalazł się na krawędzi. Lecz w końcu wątek „wielkiej rotacji” się wypalił się, a nastroje się odwróciły.
 
2013-04-16 | 10:00

Czarna dziura finansów

Czarna dziura finansów
Jesienią 2007 r. banki inwestycyjne wpadły w kłopoty z powodu egzotycznych instrumentów finansowych. Niektóre przeżyły, inne nie, a moje oszczędności emerytalne skurczyły się o połowę. Aby się pocieszyć, skonstruowałem teorię naukową, wyjaśniającą, co się stało.
 
2013-04-12 | 14:00

Wypatrując następnego „czarnego łabędzia”

Wypatrując następnego „czarnego łabędzia”
Większości ekonomistów i strategów rynkowych nie udało się przewidzieć „wielkiej recesji” i kryzysu finansowego z lat 2007-2010. Nic dziwnego, że teraz na wyścigi wypatrują nowego „czarnego łabędzia”. To dość paradoksalne, bo „czarny łabędź” to rzadkie, trudne do przewidzenia zdarzenie, wykraczające poza sferę normalnego prognozowania (zgodnie z definicją Nassima Taleba).
 
2013-04-12 | 00:40

Ryzyko i lewarowanie spowodują niestrawność portfela

Gdzie - przy tak niskich stopach procentowych - inwestorzy szukają przyzwoitego dochodu?
 
2013-04-11 | 17:00

Mała rada

Mała rada
Barron’s Magazine opublikował wesoły artykuł pt. „Bogate rodziny się zapożyczają”. Warto pamiętać, co się stało, kiedy poprzednio przybyło wielu inwestorów, którzy uznali, że spekulacje za pożyczone pieniądze to świetny pomysł.
 
2013-04-10 | 15:00

Cypryjska lekcja dla inwestorów

Cypryjska lekcja dla inwestorów
Kolejny raz spekulacje na temat konsekwencji załamania finansowego na Cyprze okazały się niewiele warte. Efekt był bardzo nieprzyjemny dla Cypryjczyków. A może być jeszcze gorzej, ponieważ są oni pod wpływem absurdalnej kombinacji załamania gospodarki, wysokiego krajowego zadłużenia i stałego kursu walutowego wobec 16 partnerskich krajów strefy euro.
 
2013-04-09 | 00:33

USA: Rynki akcji mają się dobrze

Gdy giełdy osiągają nowe szczyty, naturalne jest zastanawianie się, czy akcje nie są przewartościowane. Ale są powody, dla których ich notowania będą w USA dalej szły w górę: podaż pieniędzy jest wysoka, wzrost gospodarczy wygląda dobrze, ryzyka makro wydają się wyblakłe (przynajmniej niektóre), a alternatywne inwestycje przynoszą kiepskie zwroty.
 
2013-04-08 | 10:00

Fundusze rynku pieniężnego to najbardziej niebezpieczne inwestycje

Fundusze rynku pieniężnego to najbardziej niebezpieczne inwestycje
Fundusze rynku pieniężnego, uważane za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji, są w rzeczywistości jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Narażone są na te same kłopoty banków, które w 2008 r. niemal zepchnęły w przepaść światową gospodarkę. Organy regulacyjne nie mają planu, jak tę wadę usunąć.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności