Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Czy to przypadek, że Twój iPhone przestaje działać właśnie wtedy, kiedy na rynek wychodzi nowy model?
Catherine Rampell
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-06-17 | 13:01

Zagrożenie kryzysami w Azji

Zagrożenie kryzysami w Azji
W ostatnich kilku latach nikt tak krytycznie nie oceniał sytuacji Japonii, jak Kyle Bass. Niedawno nie tylko ponownie wyraził on wątpliwości co do tego, czy Japończykom uda się uniknąć kryzysu zadłużenia, ale jeszcze zapowiedział, że zawiedzie chińska gospodarka.
 
2014-06-13 | 12:06

Wielki sprzeciw

Wielki sprzeciw
Bezpośrednim następstwem globalnego kryzysu finansowego z 2008 r. był sukces polityków w uniknięciu przejścia Wielkiej Recesji w Wielki Kryzys II. Ale teraz nadszedł sprzeciw wobec globalizacji – oraz związanego z nią swobodniejszego przepływu towarów, usług, kapitału, siły roboczej i technologii.
 
2014-06-04 | 14:05

Przez zagrywki banku centralnego akcje i obligacje są nie do pary

Przez zagrywki banku centralnego akcje i obligacje są nie do pary
Niedawno pojawiła się uderzająca rozbieżność między dwiema podstawowymi klasami aktywów, stanowiącymi fundament systemu finansowego.
 
2014-06-04 | 11:03

Umowa gazowa z Rosją korzystna dla Chin

Umowa gazowa z Rosją korzystna dla Chin
Szczegóły ogromnego kontraktu, podpisanego po ponad dekadzie podchodów i negocjacji, są, oczywiście, utajnione, jednak Gazprom podaje, że wart jest jakieś 400 mld dol. Ustalone warunki zobowiązują firmę do dostarczania co najmniej 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie, przez 30 lat, począwszy od 2018 r. Ostateczne ustalenia sugerują cenę 350 dol. za 1000 metrów sześciennych.
 
2014-06-02 | 11:05

Kraje BRICS chcą utworzyć własny MFW

Kraje BRICS chcą utworzyć własny MFW
Kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) są na dobrej drodze do utworzenia alternatywy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, zdominowanych przez USA i UE. Pula rezerw walutowych (w miejsce MFW) i Bank Rozwoju BRICS mają zacząć działać już w 2015 r.
 
2014-05-28 | 11:08

Rosja bierze spragnione gazu Chiny w niedźwiedzi uścisk

Rosja bierze spragnione gazu Chiny w niedźwiedzi uścisk
Rosja podpisała swój długo oczekiwany kontrakt gazowy z Chinami i wzięła je w swój wylewny, niedźwiedzi uścisk. Zyskała nowy rynek poza UE, która jest jej coraz bardziej niechętna. PetroChina może z kolei zrównoważyć część strat wynikających z niskich cen regulowanych na własnym rynku. Jednak transakcja ta niweczy polityczną neutralność Pekinu.
 
2014-05-27 | 17:09

Problem z Pikettym

Problem z Pikettym
To niesamowite, ale analiza Piketty’ego bazuje na kolosalnym błędzie logicznym. Jego teza brzmi: jeśli R jest stopą zwrotu z zainwestowanego kapitału, a G to tempo wzrostu gospodarki i R > G, to zyski będą rosły szybciej, niż PKB, bogaci będą jeszcze bogatsi, a biedni biedniejsi. To najbardziej skandaliczny przykład błędnego wnioskowania na podstawie błędnych założeń.
 
2014-05-23 | 13:05

Minęła twoja rocznica, furio…

Minęła twoja rocznica, furio…
Wszystkiego zawężaniowego z okazji urodzin. Patrz, jaka się zrobiłaś potulna.
 
2014-05-22 | 18:03

Zimna wojna walutowa zaczyna się rozgrzewać

Zimna wojna walutowa zaczyna się rozgrzewać
Ostatnia runda „wojen walutowych” zakończyła się rok temu, gdy ministrowie finansów G20 zgodzili się, że nie będą manipulować kursami walut, by poprawić konkurencyjność swoich krajów. Teraz jednak, banki centralne znowu zaostrzają stanowisko w kwestii kursów walutowych. Pod pozorną jednością G 20 rośnie napięcie.
 
2014-05-22 | 12:08

Więcej łatwego pieniądza nie usunie widma globalnej deflacji. Pogłębi nierówności

Więcej łatwego pieniądza nie usunie widma globalnej deflacji. Pogłębi nierówności
Powodem ożywienia na rynku instrumentów o stałym przychodzie jest to, że banki centralne po raz kolejny sygnalizują zamiar rozluźnienia warunków monetarnych, by wyrwać gospodarkę z marazmu i deflacyjnej spirali cen. Ale nie jest oczywiste, czy wszyscy powinni dzielić entuzjazm obligatariuszy.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności