Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Inwestowanie jest trudne dla wszystkich, nawet dla najlepszych inwestorów na świecie. Niemniej jest ono jednym z obowiązków dorosłości, z którymi musimy się pogodzić.
Tadas Viskanta
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-04-11 | 16:55

Azjatyckie akcje zyskują na wartości

Azjatyckie akcje zyskują na wartości
Obecna trudna sytuacja w Europie i USA jest przedmiotem międzynarodowej debaty, jednak inwestorzy w Azji również zostali dotknięci, głównie przez zmniejszony - ze względu na wolniejszy wzrost gospodarczy w USA i Europie - eksport. Optymiści przewidują, że nadchodzi okres uniezależniania się Azji od obcych rynków – pisze Conrad de Aenlle.
 
2012-04-11 | 16:46

Gorąca dyskusja o trzycyfrowych cenach baryłki ropy

Gorąca dyskusja o trzycyfrowych cenach baryłki ropy
Negocjowane właśnie umowy dotyczące dostaw ropy w najbliższych 3–5 latach dopuszczają największe w historii zniżki cen przy transakcjach z natychmiastową dostawą. Czy era trzycyfrowych cen za baryłkę zmierza ku końcowi? – pyta Javier Blas („Financial Times”).
 
2012-04-11 | 11:46

Obligacje pod politycznym nadzorem

Obligacje pod politycznym nadzorem
Czy giełdowe "byki" za oceanem przestały się interesować 30-letnimi obligacjami? Nic bardziej mylnego, te papiery wciąż cieszą się zainteresowaniem. Nad rynkiem obligacji zawisł jednak miecz Demoklesa w postaci zbyt dużego zainteresowania nimi polityków.
 
2012-04-10 | 16:41

Zaskakujący wzrost stóp procentowych dobrym znakiem

Zaskakujący wzrost stóp procentowych dobrym znakiem
Inwestorzy będą uważnie wypatrywać kolejnej fali wzrostów stóp procentowych po tym, jak najostrzejsza w ciągu ostatniego półrocza zmiana oprocentowania na rynku obligacji zaskoczyła niektórych graczy – przewiduje Nelson D. Schwartz z „New York Times”.
 
2012-04-10 | 11:00

Ważne cegiełki

Anglojęzyczni komentatorzy z wielką lubością eksploatują językowe podobieństwo między określeniem grupy największych ekonomii rozwijających się BRICS, a słowem bricks oznaczającym cegły. Trudno się oprzeć wrażeniu, że to humorystyczne podejście maskuje niepokój. Bądź co bądź pięć państw członkowskich BRICS generuje jedną czwartą światowego PKB, a ich obywatele stanowią połowę światowej populacji. Kiedy ich przedstawiciele spotkali się jakiś czas temu podczas szczytu w New Delhi, politycy i ekonomiści przyglądali się temu z wielką uwagą. Szczyt ujawnił zarówno pewne słabości jak i atuty tej grupy.
 
2012-04-06 | 17:09

Równowaga po chińsku

Równowaga po chińsku
Amerykańskie obligacje skarbowe są najtańsze od grudnia, także dolar zaczyna „prężyć muskuły”. W oczekiwaniu na kolejne decyzje Rezerwy Federalnej, inwestorzy powinni spojrzeć na „drgnięcia” na linii dolar – renminbi.
 
2012-04-05 | 11:44

Złote lata dla niemieckiego eksportu minęły

Złote lata dla niemieckiego eksportu minęły
Niemcy, jeden z czołowych światowych eksporterów, może mieć swoje najlepsze lata już za sobą – uważa David Marsh z „MarketWatch”.
 
2012-03-28 | 00:00

Renminbi alternatywą dla dolara

Renminbi alternatywą dla dolara
Dotychczas główną walutą rozrachunkową dla międzynarodowych transakcji i rozliczeń kredytowych był dolar amerykański. Alternatywą dla niego mogłoby być euro, jednak po zawirowaniach, jakie w ostatnich latach dotknęły strefy euro, nie wydaje się ono wystarczająco stabilne. Dlatego państwa grupy BRICS (czyli Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA), po spotkaniu w Chinach w kwietniu zeszłego roku, w oficjalnym oświadczeniu wezwały do stworzenia szerszego systemu walut międzynarodowych.
 
2012-03-22 | 00:00

Rosnąca presja na wynagrodzenia w krajach Azji

Coraz więcej rządów krajów azjatyckich wywiera presję na lokalnie działające firmy by podnosiły wynagrodzenia pracownicze i w ten sposób pomogły w zapobieżeniu dalszym protestom.
To działanie spowodowało, że nad międzynarodowymi przedsiębiorstwami zawisło widmo podwyższenia kosztów produkcji. Grozi to również narastającą inflacją.
 
2012-03-21 | 00:00

Dlaczego Chiny czeka kryzys gospodarczy

Dlaczego Chiny czeka kryzys gospodarczy
Mogłoby się wydawać, że chińska gospodarka jest niezniszczalna. Nienaruszona wyszła ze wszystkich kryzysów, które w ostatnich latach wstrząsnęły innymi mocarstwami, i ciągle się rozwija. Zdaniem niektórych Chiny mają poważną szansę wyprzedzić zadłużone i wewnętrznie podzielone Stany Zjednoczone, i stać się liderem gospodarki światowej. Czy jednak naprawdę są aż tak silne, jak się to wszystkim wydaje?

Na podstawie artykułu Michaela Schumana dla Time Magazine.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności