Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Pierwszą lekcją ekonomii jest niedobór: nigdy niczego nie ma tak dużo, żeby zadowolić wszystkich. Pierwsza lekcja polityki jest taka, żeby zignorować pierwszą lekcję ekonomii.
Thomas Sowell
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-04-23 | 13:06

Obłędne szaleństwo bańki internetowej

Obłędne szaleństwo bańki internetowej
Ktoś ma pomysł, zakłada firmę i czasami pozyskuje kapitał na jej rozwój, poprzez pierwszą ofertę publiczną (IPO). W ostatnich latach było kilka IPO dużych spółek z branży mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook i Twitter. Podobno niektórzy stresują się, że możemy mieć powtórkę bańki internetowej z końca lat 90.
 
2014-04-17 | 13:01

Jednozdaniowe reguły finansowe

Jednozdaniowe reguły finansowe
Amazon oferuje 56 956 książek o finansach osobistych. Łącznie, zawierają ponad 3 mld słów. Wydaje się to absurdalne, skoro 99% wiedzy z zakresu finansów osobistych można podsumować w sześciu słowach: dużo pracuj, mało wydawaj, zainwestuj nadwyżkę. A najważniejsze tematy, związane z tą dziedziną, da się ująć w jednym zdaniu, najwyżej dwóch. Oto niektóre z nich.
 
2014-04-17 | 12:05

Pewnego miliardera gra na złocie i jego mądre rady

Pewnego miliardera gra na złocie i jego mądre rady
Napisał do mnie czytelnik TradingWithCody, który jest też moim przyjacielem. Wartość netto jego majątku to ponad miliard dolarów. W swoim mailu opowiada o swojej strategii, dotyczącej fizycznego złota, o kontach w Szwajcarii i o tym, co zrobi, jeśli cała komunikacja, systemy finansowe i polityczne, przestaną działać. Jego list jest bardzo ważny i mądry.
 
2014-04-15 | 18:03

W pogoni za złożonością

6 lat temu szybko przybywało dowodów na to, że nowa generacja produktów strukturyzowanych naraziła inwestorów, menedżerów największych firm inwestycyjnych i bankierów centralnych na ekspozycje, których nie rozumieli. W ciągu kilku miesięcy wszystko się zawaliło. Na całe szczęście, wyciągnęliśmy z tego wnioski. Prawda?
 
2014-04-11 | 14:08

Lekcje z rynku byka

Lekcje z rynku byka
Pamiętasz, co czułeś wobec giełdy 9 marca 2009 r.? Wiele wskazuje na to, że znaczna część inwestorów wyparła wspomnienia z tych strasznych czasów. W 5 lat po tym, jak S&P 500 uderzył o dno, pompują w akcje krocie.
 
2014-04-11 | 10:00

Idealna inwestycja, wolna od ryzyka? Uciekaj!

Idealna inwestycja, wolna od ryzyka? Uciekaj!
Jeśli jakaś inwestycja jest promowana bez dostarczenia związanej z nią, uczciwej i wyważonej analizy ryzyka, w porównaniu ze zwrotem, moja rada jest taka: uciekaj jak najdalej.
 
2014-04-09 | 13:07

Jeśli jesteś byczo nastawiony do akcji, rozważ ostrzeżenie jednego z najinteligentniejszych inwestorów

Jeśli jesteś byczo nastawiony do akcji, rozważ ostrzeżenie jednego z najinteligentniejszych inwestorów
Seth Klarman, jeden z najbardziej utalentowanych inwestorów w historii, niedawno zwrócił klientom 4 mld dol. 40% swojego portfela trzyma w gotówce. Dlaczego? Ponieważ nie widzi żadnej komfortowej inwestycji. Niedawno wysłał list do klientów, tłumacząc swój pogląd na świat, który można streścić jako „pewność, że dobre czasy dobiegły końca”.
 
2014-04-09 | 12:02

Obstawiamy, że w Chinach pęknie następna gigantyczna bańka kredytowa

Obstawiamy, że w Chinach pęknie następna gigantyczna bańka kredytowa
Mark Hart, menedżer amerykańskiego funduszu hedgingowego, który zarobił miliony na tym, że przewidział kryzys na rynku kredytów subprime w USA i kryzys zadłużenia w Europie, uruchamia fundusz stawiający na rychłą implozję Chin.
 
2014-04-04 | 15:05

Obligacje dają inwestorom poczucie bezpieczeństwa

Obligacje dają inwestorom poczucie bezpieczeństwa
W tym roku cierpliwość inwestorów została wystawiona na próbę. Doprowadziło to do wzrostu zmienności różnych klas aktywów, jednak ważne jest, aby rozdzielić szum pochodzący z różnych źródeł.
 
2014-04-04 | 00:17

Niech percepcja ryzyka nie pomiesza wam szyków

W marcu 2009 r., gdy giełda była na dnie, akcje wydawały się bardzo ryzykowne. Teraz, po 5 latach wzrostów, wydają się ryzykowne dużo mniej. Czy to ryzyko, związane z inwestowaniem w akcje, zmieniło się w tym czasie, czy też zmieniła się tylko percepcja ryzyka?
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności