Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Zwykły rozsądek nie jest wcale rzeczą zwykłą.
Voltaire
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2014-04-02 | 15:08

Bańka spowodowana poluzowaniem ilościowym pęknie… w pewnym momencie

Bańka spowodowana poluzowaniem ilościowym pęknie… w pewnym momencie
W liście do inwestorów, Seth Klarman, jeden z najsłynniejszych menedżerów funduszy hedgingowych, zauważa, że „większość” inwestorów bagatelizuje ryzyko, a to „nigdy nie wychodzi na zdrowie”, gdyż wtedy większość jest zupełnie nieprzygotowana na nadejście czegoś złego.
 
2014-04-01 | 17:06

Spadający juan miażdży „carry trade” i nakręca kontrakty pochodne

Spadający juan miażdży „carry trade” i nakręca kontrakty pochodne
Juan stracił od stycznia 3% - to ewidentne zerwanie Chin z wieloletnią polityką jego powolnej aprecjacji.
 
2014-03-28 | 17:05

USA: Akcje są o 65% przewartościowane, ale to nie jest bańka

USA: Akcje są o 65% przewartościowane, ale to nie jest bańka
Ostatnio Barron’s zamieścił świetny wywiad z Jeremym Granthamem, zasłużonym menedżerem funduszy w kierownictwie GMO. Grantham, który dowiódł, że potrafi wywęszyć bańki rynkowe, nadal ostrzega inwestorów giełdowych, że trwa era niskich zwrotów.
 
2014-03-27 | 16:03

Oto, co mnie martwi

Oto, co mnie martwi
Przez ostatnie 3 lata WSZYSTKO powinno było pójść nie tak, ale nie poszło. Rządy i banki sztucznie wytworzyły warunki, które pozwoliły rynkom na osiąganie umiarkowanych (a nie ekstremalnych) wyników. Wygaszanie stymulacji nie miało dotąd większego wpływu, ponieważ wszyscy wierzą, że jeśli sprawy przybiorą niekorzystny obrót, Fed błyskawicznie z powrotem odkręci kurki.
 
2014-03-27 | 12:02

Jak nie dać się wyrolować na złocie

Jak nie dać się wyrolować na złocie
Przed upadkiem Bear Stearns i Lehman Brothers rynek fizycznego złota był ograniczony do dość niewielkiej grupy inwestorów, którzy rozumieli, jakie spustoszenie sieje inflacja. Po kryzysie finansowym pojawiła się fala niedoświadczonych nabywców, których oskubali nieuczciwi dealerzy złota. Minęło kilka lat – i mamy powtórkę.
 
2014-03-27 | 06:01

Założenia niebezpieczne dla emerytów

Nowoczesna teoria portfelowa (MPT) dąży do maksymalizacji przewidywanych zwrotów z portfela przy danym poziomie ryzyka, poprzez dobór aktywów, których ceny poruszają się w przeciwnych kierunkach, i wyważenie ich tak, by zapewniały optymalny stosunek zwrotu do ryzyka. To jest alokacja aktywów. Nie wolno jej jednak mylić z zarządzaniem ryzykiem.
 
2014-03-18 | 16:01

Inwestorzy często ignorują proste prawdy

Inwestorzy często ignorują proste prawdy
Pierwszy sygnał, że inwestycja jest bardziej ryzykowna, niż się zdaje, jest bardzo prosty. Otóż oferuje ona zwrot, który jest wyraźnie wyższy, niż zwroty z innych inwestycji, obciążonych teoretycznie porównywalnym ryzykiem. Idea, że ryzyko i zwroty podążają w parze, to podstawa, niemniej inwestorzy często ją ignorują.
 
2014-03-17 | 11:06

A jeśli Henry Blodget ma rację w sprawie giełdy?

A jeśli Henry Blodget ma rację w sprawie giełdy?
„To tylko kolejne z niekończącej się serii doświadczeń, które przez cały czas pokazują, że przyszłe ceny papierów wartościowych są nieprzewidywalne”.

– Benjamin Graham
 
2014-03-17 | 11:03

ETF-y stają się ryzykowne

ETF-y stają się ryzykowne
Były prezes Rezerwy Federalnej, Paul Volcker, zauważył kiedyś, że nowoczesne finanse nie dały nic dobrego nikomu, poza specami od finansów. No, może bankomaty są bardzo przydatne, ale to wszystko. Wielu inwestorów w tym momencie zapyta: a co z ETF-ami?
 
2014-03-14 | 18:01

Lewarowane ETF-y dla emerytów?

Lewarowane ETF-y dla emerytów?
Potrójnie lewarowane ETF-y: już sama nazwa brzmi groźnie. Doradcy inwestycyjni ostrzegają, że to złożone, mocno zmienne instrumenty, które mogą okazać się dla portfela katastrofą. Ale pewna poważna firma doradcza zaczyna zmieniać zdanie na temat tych ETF-ów, starających się potroić dzienne wyniki naśladowanych indeksów.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności