Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Oto dlaczego miasta są lepiej zarządzane niż kraje Burmistrz mieszka na miejscu i spotyka się ze swoimi obywatelami codziennie, podczas gdy prezydent albo premier prawie nigdy nie ma styczności z prawdziwymi ludźmi.
Oscat Pamensky
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-06-11 | 09:53

Europa popełnia energetyczne harakiri

Europa popełnia energetyczne harakiri
Wzrost gospodarczy to już niemal fetysz finansowych i politycznych elit Europy. Jednak bycie konkurencyjnym w „globalnej wiosce” wymaga zapewnienia sobie regularnych i tanich dostaw energii. Tymczasem wspólnota dryfuje w kierunku horrendalnych cen za prąd.
 
2012-06-06 | 11:31

Rzeczywistość przerasta arkusz kalkulacyjny

Jeśli chodzi o gospodarkę i finanse, nie ma sensu nadmiernie polegać na modelach komputerowych. Czy matematyczne wzory są w stanie przewidzieć przyszłość strefy euro? Liczy się także to, co wymyka się liczbom: kultura, społeczeństwo, polityka.
 
2012-06-06 | 11:23

Biznes i technologia wyprzedzają prawo

Biznes i technologia wyprzedzają prawo
Jedna z różnic między krajami biednymi i bogatymi polega na tym, że w tych pierwszych ludzie częściej biorą sprawy w swoje ręce, nie czekając na pomoc władz. W tych drugich natomiast, prawo nie raz krępuje ich inicjatywę. W sukurs przychodzi im technologia.
 
2012-06-06 | 10:06

Zasoby Ziemi się wyczerpują? Nie tak prędko

Zasoby Ziemi się wyczerpują? Nie tak prędko
Niedawno głośno było o pomyśle zakładania kopalń na asteroidach, w celu wydobycia niklu, platyny i innych kluczowych metali. Myśl o pozyskiwaniu zasobów mineralnych w kosmosie wynika z założenia, że wkrótce zabraknie ich na Ziemi. Ale czy naprawdę?
 
2012-06-06 | 09:18

Czas na zasoby ukryte w głębinach

Czas na zasoby ukryte w głębinach
Rosnący popyt na rzadkie minerały i metale oraz rozwój technologii sprawiają, że wydobycie z dna mórz manganu, złota, cynku czy srebra przestaje być nieopłacalną mrzonką. Coraz więcej firm decyduje się na eksplorację oceanicznych głębin, w nadziei na duże pieniądze.
 
2012-06-05 | 14:26

Producenci z Zachodu wystawieni na próbę

Producenci z Zachodu wystawieni na próbę
Światowa gospodarka stoi w obliczu radykalnych zmian. Coraz częściej liderami produkcji będą nastawione na innowacje firmy z rynków wschodzących niż z rozwiniętych. Oto wnioski z opublikowanych niedawno badań.
 
2012-04-25 | 17:02

Roboty zdobywają Chiny

Roboty zdobywają Chiny
Już nie tylko tania siła robocza jest gospodarczą wizytówką Chin. Także zaawansowane technologie powoli stają się znakiem rozpoznawczym "fabryki świata". Ludzkie ręce coraz częściej zastępują stalowe ramiona robotów.
 
2012-04-20 | 10:03

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę

Społecznościowe kredyty rzucają bankom rękawicę
Internetowe serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność. Społecznościowe kredyty (social lending) to odpowiedź na drożejące usługi bankowe, wysokooprocentowane kredyty i lekceważenie przez banki tzw. zwykłych ludzi.
 
2012-04-19 | 11:37

Kup tanio, sprzedaj drogo

Kup tanio, sprzedaj drogo
Amerykańska giełda otwiera szeroko swoje drzwi dla mniejszych inwestorów. Liczne innowacje i modernizacje systemu, jak na przykład internetowe platformy transakcyjne, mają za zadanie wyrównywać szanse wśród wszystkich uczestników rynku akcji.
 
2012-04-11 | 11:59

HFT: wpływ nowych technologii na rynek

HFT: wpływ nowych technologii na rynek
HFT to skrót od high-frequency trading, co w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza „transakcje o wysokiej częstotliwości”. Jest to nowa strategia inwestycyjna, która polega na tym, że wyspecjalizowani gracze przy wykorzystaniu szybkich komputerów w ułamku sekundy dokonują operacji na rynku, co pozwala im na wykorzystanie nawet najdrobniejszych wahnięć cenowych, zamiast skupiać się na długotrwałych tendencjach. Do niedawna wydawało się, że nie ma to istotnego wpływu na korelacje rynku surowców i rynku akcji, jednak ostatnie odkrycie Davida Bicchetti i Nicolasa Maystre’a rzuciło na ta sprawę nowe światło.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności