Ta strona używa plików cookies (ciasteczka) w celach statystycznych oraz by zwiększyć komfort korzystania z serwisu.     [x] zamknij
Myślenie długoterminowe to w tych czasach rzadki talent, który bardzo cenię. Jeśli spojrzy się na coś w szerszej perspektywie czasowej, łatwiej zobaczyć, jak wszystkie elementy układanki do siebie pasują. I można dostrzec, jak inne łańcuchy wydarzeń wpływają na nasz pierwotny bieg myśli.
John Mauldin
HOME TEST ŚWIADOMOŚCI FINANSOWEJ
2012-04-06 | 17:09

Równowaga po chińsku

Równowaga po chińsku
Amerykańskie obligacje skarbowe są najtańsze od grudnia, także dolar zaczyna „prężyć muskuły”. W oczekiwaniu na kolejne decyzje Rezerwy Federalnej, inwestorzy powinni spojrzeć na „drgnięcia” na linii dolar – renminbi.
 
2012-04-05 | 11:44

Złote lata dla niemieckiego eksportu minęły

Złote lata dla niemieckiego eksportu minęły
Niemcy, jeden z czołowych światowych eksporterów, może mieć swoje najlepsze lata już za sobą – uważa David Marsh z „MarketWatch”.
 
2012-04-05 | 00:00

Rosjanie kupują najdroższe nieruchomości w USA

Rosjanie kupują najdroższe nieruchomości w USA
Rosyjscy miliarderzy są najlepszymi nabywcami nieruchomości w Nowym Jorku i innych miastach USA, wykupując najdroższe z nich - podał w środę "New York Times". To przykład ucieczki kapitału z Rosji, gdzie oligarchowie boją się prezydenta elekta Władimira Putina.
PAP
 
2012-04-04 | 00:00

Złoty traci na wartości, bo Fed nie chce już drukować

Złoty traci na wartości, bo Fed nie chce już drukować
Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych, przy jednoczesnym umocnieniu dolara, jakie ma miejsce w reakcji na wczorajszą publikację protokołu z marcowego posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), dało dziś impuls do przeceny złotego.
Marcin Kiepas (XTB)
 
2012-03-30 | 11:33

Chiny: zwiększenie kredytów i mniejszy wzrost gospodarczy

Chiny: zwiększenie kredytów i mniejszy wzrost gospodarczy
Kiedy Chiny szukają sposobu na miękkie lądowanie dla swojej podatnej na bańki gospodarki, niektórzy rządowi ekonomiści sugerują możliwość zachęcania do zaciągania pożyczek bankowych. Jednocześnie twierdzą, że chińska waluta może nie zyskiwać na wartości tak gwałtownie, jak w minionych latach, co może się okazać istotne z perspektywy wyborów prezydenckich w USA, mających miejsce w tym roku – pisze Ian Johnson dla WSJ.
 
2012-03-29 | 00:00

Same działania Banków Centralnych nie podtrzymają wzrostu indeksu Nikkei

Jeszcze cztery miesiące temu japoński indeks giełdowy Nikkei nie wyglądał zbyt zdrowo, a jego wartość była tylko 15% powyżej najniższego poziomu z marcu 2009. Zdecydowane działania Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii luzujące politykę monetarną pomogły odwrócić dotychczasową sytuację, jednak to ciągle za mało aby ją w pełni uzdrowić – pisze Ben McLannahan dla „Financial Times”.
 
2012-03-28 | 10:57

Kto powstrzyma pędzącego byka?

Kto powstrzyma pędzącego byka?
Czyżby zapowiedź długotrwałej hossy na parkietach za oceanem? Standard&Poor's 500 notuje najlepsze wyniki od 1998 roku. Ten sam indeks wzrósł już w tym roku o 12 proc.
 
2012-03-26 | 00:00

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym

Wpływ słabości politycznej Arabii Saudyjskiej na jej pozycję na rynku paliwowym
W ostatnim czasie ceny ropy znowu poszły w górę, co należy powiązać z przewidywaniami, że Iran lada moment zmniejszy swoje dostawy tego surowca w związku z narastającymi sankcjami. Jednak zdaniem saudyjskiego ministra ds. ropy, Aliego al-Naimi, ta podwyżka nie była uzasadniona. W publicznym wystąpieniu zapewnił on, że Arabia Saudyjska jest w stanie wyrównać różnicę, zwiększając własne dostawy. Nie zmieniło to sytuacji na rynku. Dlaczego?

Na podstawie artykułu Amotza Asa-Ela.
 
2012-03-22 | 00:00

Rosnąca presja na wynagrodzenia w krajach Azji

Coraz więcej rządów krajów azjatyckich wywiera presję na lokalnie działające firmy by podnosiły wynagrodzenia pracownicze i w ten sposób pomogły w zapobieżeniu dalszym protestom.
To działanie spowodowało, że nad międzynarodowymi przedsiębiorstwami zawisło widmo podwyższenia kosztów produkcji. Grozi to również narastającą inflacją.
 
2012-03-22 | 00:00

Przedwyborcza gorączka we Francji

Przedwyborcza gorączka we Francji
We Francji wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Mogłaby to być znakomita okazja do rozpoczęcia debaty na temat stanu francuskiej gospodarki, a właściwie na temat sposobu wyprowadzenia jej z kryzysu. Tymczasem dwaj główni kandydaci, Sarkozy i Holland, oddają się coraz dalej posuniętym populistycznym ekscesom i składają niemożliwe do spełnienia obietnice, by przyciągnąć bardziej radykalny elektorat.

Na podstawie artykułu Pierre’a Briancona.
 
 
memes.pl S.A.
ul. Kruczkowskiego 6, 00-412 Warszawa
tel. +48 22 370 23 23
e-mail: biuro@memes.pl
Polityka prywatności